https://sbt-test.azurewebsites.net/da/articles/e/t-chart-sammenligninger

Sammenligne og kontrast med T-diagrammer

Af Natasha Lupiani

Find denne Common Core justeret ressource og mere som det i vores Elementary School Kategori og andre Special Education Artikler!

Sammenlign og kontrast

Sammenligning og kontrasterende poster gør det muligt for vores elever at øve sig analytisk. De skal finde ud af, hvordan emnerne er de samme (sammenligne) og hvordan de er forskellige (kontrast). Evnen til at tænke er også i overensstemmelse med det grundlæggende koncept for fælles kerne, som sikrer, at vores elever lærer ved proces snarere end bare at huske. Mange af os er bekendt med Venn Diagram-modellen til sammenligning og kontrast. Storyboard That tog denne model og tilpassede sammenlignings- og kontrastkonceptet til at arbejde med storyboard-tilgangen ved hjælp af en T-Chart (T-diagram).Opret en T-diagram  

Kontrasterende forskelle

I et tre-kolonne format af en T-Chart grafisk arrangør er de to elementer i de første og sidste celler. I disse celler beskrives kun et af elementerne ad gangen. For eksempel, hvis der er kontrasterende æbler og appelsiner, har æblet en celle, og orange vil også have en celle. Inden for hver af deres respektive celler registreres kun detaljer, der er relevante for den pågældende frugt.

Sammenligning af ligheder

Efter at de unikke kvaliteter af både æbler og appelsiner er blevet beskrevet beskriver brugeren de kvaliteter eller attributter, som genstandene har til fælles. Sammenligning lader eleverne foretage forbindelser til to objekter, personer eller ideer, som de måske ikke har overvejet før.Opret en T-diagram  

Selv om beskrivelsen ovenfor forklarer at færdiggøre de unikke træk ved varerne først, er det ikke et krav. Mange elever kan finde det lettere at færdiggøre sammenligningsaspektet først eller endda for at fuldføre dem sammen, da de tænker på forskellige kvaliteter.

Fakta vs udtalelse

I uddannelsen bruger vi meget tid på at lære vores elever at tænke kritisk og forstå, hvad de lærer. De ressourcer, vi bruger i klasseværelserne, er fulde af fakta. Ofte er der også meninger indeholdt i fakta og det er vigtigt, at eleverne skelner mellem de to. Fakta eller meninger kan bruges, når man underviser i et emne for at hjælpe eleverne med at lære at skelne inden for deres ressourcer. Det ville også være et nyttigt redskab, når man lærer eleverne om overtalende essays. De er ofte fulde af både fakta og mening, og det kan nogle gange være svært at identificere mellem de to.Opret en T-diagram  

Fordele og ulemper

Der er så mange beslutninger, der står overfor børn og unge i dag, at det er vigtigt, at vi uddanner dem for at hjælpe dem med at lave de rigtige. En fordele og ulemper chart er en fantastisk måde at demonstrere den tankeproces, der går ud på at gøre et uddannet valg. T-Chart-layoutet er perfekt til at oprette et sådant layout. Et to-celle diagram skaber automatisk opdelingen. Et fordele og ulemper format er godt for alle elever, men kan være særligt godt for studerende, der kæmper med at træffe passende og sikre valg.Opret en T-diagram  

Lav din egen

Denne skabelon er bare det, en skabelon. Du er fri til at organisere det alligevel, der virker for dig og dine elever. Sammenlignings- og kontrastskabelonen er oprettet ved hjælp af vores T-Chart Layout. Få mere at vide om denne grafiske arrangør i vores T-Chart- artikel.

For at oprette din egen T-Chart følg disse enkle trin:
  1. Open Storyboard Creator
  2. Klik på "Storyboard Layout"
  3. Vælg "T-Chart"
  4. Standard er 3 celler, perfekt til sammenligning og kontrast!


Opret en Storyboard 

(Dette vil starte en 2 ugers gratis prøveperiode - ingen kreditkort nødvendig)


Sammenlignings- og kontrastformatet har lidt noget for alle. Vi er overbeviste om, at du vil nyde at bruge det i dit klasseværelse.
Billede Tilskrivelser


Hjælp Del Storyboard That!

Leder du Efter Mere?

Tjek resten af ​​vores lærer Guider og lektionsplaner!


Se alle lærerressourcer


Vores Plakater på ZazzleVores Lektioner på Lærerne Pay LærereClever Logo Google Classroom Logo Student Privacy Pledge signatory
https://sbt-test.azurewebsites.net/da/articles/e/t-chart-sammenligninger
© 2019 - Clever Prototypes, LLC - Alle rettigheder forbeholdes.
Start My Gratis Prøveversion
Udforsk Vores Artikler og Eksempler

Filmressourcer

FilmressourcerVideo Marketing

Illustrerede vejledninger

ErhvervUddannelse
Prøv Vores Andre Hjemmesider!

Photos for Class - Søg efter skole-Safe, Creative Commons Billeder! (Det Selv Cites for dig!)
Quick Rubric - Nemt Lav and Share stor leder rubrikker!
Foretrækker et andet sprog?

•   (English) Compare and Contrast with T-Charts   •   (Español) Comparación y contraste con el gráfico T   •   (Français) Comparaison et contraste avec le graphique T   •   (Deutsch) Vergleich und Kontrast mit dem T-Chart   •   (Italiana) Comparare e confrontare con il T-Grafico   •   (Nederlands) Vergelijken en contrasteren met de T-Chart   •   (Português) Comparando e contrastando com o T-Chart   •   (עברית) השוואה והנגדה עם-אילן T   •   (العَرَبِيَّة) مقارنة والمتناقضة مع T-الرسم البياني   •   (हिन्दी) तुलना और टी-चार्ट के साथ विषम   •   (ру́сский язы́к) Сравнение и Контрастные с T-Chart   •   (Dansk) Sammenligne og kontrast med T-figur   •   (Svenska) Jämföra och kontrast med T-Chart   •   (Suomi) Vertaa ja kontrasti T-Chart   •   (Norsk) Sammenlign og kontrast med T-Chart   •   (Türkçe) Karşılaştırmak ve T-Grafiği ile Kontrast   •   (Polski) Porównanie i kontrast z T-Chart   •   (Româna) Comparați și contrast cu T-Chart   •   (Ceština) Porovnávat s T-Chart   •   (Slovenský) Porovnajte a kontrast s T-Chart   •   (Magyar) Összehasonlítani és szembeállítani a T-Chart   •   (Hrvatski) Usporedba i kontrast s T-grafikom   •   (български) Сравнете и контрастирайте с T-диаграмата   •   (Lietuvos) Palyginti ir sugretinti su T-Chart   •   (Slovenščina) Primerjajo s T-Chart   •   (Latvijas) Salīdzināt un pretstatīt ar T-Chart   •   (eesti) Võrdle ja kontrasti T-Chart