https://sbt-test.azurewebsites.net/sl/blog/e/študentske-napačne-predstave

Pomembno je, da na naše učence ne gledamo kot na prazne posode ali na prazne plošče, ko pridejo v naše učilnice. Študenti so polni lastnih idej in teorij o svetu. Nekatere od teh so pravilne, nekatere pa se ne strinjajo s trenutnimi dokazi in dogovorjenim razmišljanjem znotraj teme. Kot vzgojitelji pogosto ne znamo ceniti širokih in raznolikih izkušenj, ki so jih imeli naši učenci, in vpliva, ki ga ima to na njihovo mnenje, da deluje vesolje. Študenti imajo napačne predstave o vseh predmetih, vendar to še posebej velja za znanost.


Kaj je napačno prepričanje?

Napačno mnenje je neko stališče ali mnenje, ki temelji na napačnem razmišljanju. Znani so tudi kot alternativni pojmi ali napačno razumevanje . Nekaj primerov napačne predstave je, da so vse čiste snovi varne za jesti in piti, v žarnici se porablja tok ali pa je kri v arterijah rdeča, kri v žilah pa modra. Te napačne predstave se lahko delijo ali so lahko osebne. Vendar so pomembni in jih ne smemo prezreti v učilnici, saj so temelj, na katerem se gradi drugo učenje in razumevanje. Študenti bodo izvedeli, zakaj je napačno prepričanje napačno in kaj je resnica.


Zmotno mnenje lahko izvira iz najrazličnejših virov. Napačne predstave lahko izvirajo iz študentov, ki poskušajo razumeti svet okoli sebe z omejenim razumevanjem znanstvenih konceptov. Primer tega je ideja, da vsi predmeti potrebujejo silo, da se lahko premikajo. Včasih izvirajo iz predhodnega pouka. V Science včasih poenostavimo zapletene, abstraktne ideje z uporabo analogij in modelov. Ti modeli ne povedo vedno celotne resnice, so pa koristna učna orodja. Učencem na primer povemo, da so delci majhni kroglični predmeti, ki se lahko vežejo in sestavljajo vso snov. Študentom povemo, da so na določen način razporejeni kot trda, določen način za tekočino in na določen način kot plin. To ni celotna resnica: delci, o katerih pogosto govorimo kot ednine, so pravzaprav molekule ali atomi. Atomi niso en delec, ampak jih sestavlja več subatomskih delcev.

Napačne predstave lahko izvirajo tudi iz napačnega spomina ali napačnega opažanja. Nekatere pogoste napačne predstave so lahko povezane s strokovnim jezikom. Na primer, besede, kot so moč, energija in teža, se pogosto uporabljajo v vsakdanjem govoru; v znanosti pa imajo zelo specifične pomene. Beseda teža v znanosti pomeni sila zaradi gravitacije, ki deluje na predmet z maso. V 'vsakdanjem pomenu' ljudje uporabljajo težo, da bi pomenili maso. Problem napačnih predstav je, da so globoko zakoreninjeni in se jih je izredno težko znebiti. Študenti se tega mnenja pogosto držijo že zelo dolgo in jim to daje popoln smisel. Mogoče se ne zavedajo, da je njihovo razumevanje napačno in to lahko ovira njihovo sposobnost učenja.


Razumevanje tega, kar študenti vedo in česa ne vedo

Najboljši način, kako se spopasti z napačnimi predstavami, je, da jih najprej poiščete, nato soočite in na koncu rekonstruirate. Začetni izziv je ugotoviti, ali imajo študenti napačno predstavo, in če je, je pomembno ugotoviti, kaj so. V učilnici lahko uporabljamo veliko strategij, s katerimi lahko izpostavimo in odkrijemo napačne predstave.


Govorjenje in še pomembnejše poslušanje učencev je učinkovit način, da ugotovite, kaj vaši učenci razumejo in česa ne razumejo. Čeprav je včasih zamudno, je pogovor z dijaki zelo učinkovit način, kako odkriti ideje študentov o določeni temi. V učilnici boste morda ugotovili le, da vaši najbolj samozavestni učenci spregovorijo in delijo svoje ideje s preostalim razredom. Nekateri študenti se pogovarjajo s tabo in drugimi so včasih izzivi. Razpravljalne plošče za razpravo so odličen način za spodbujanje razprav v učilnici. Zagotavljajo vizualno iztočnico in vrsto mnenj o neki temi, študentom omogočajo, da izberejo svoje stališče in nato zagovarjajo svoje stališče z uporabo znanstvenih sklepov. Storyboard That s široko izbiro vnaprej pripravljenih tabli za razprave, ki pokrivajo veliko število tem. Zasnovani so tako, da kot različna stališča vključujejo nekaj pogostih napačnih predstav.


S pomočjo ene od teh predlog lahko preprosto spremenite katero koli od razpravljalnic ali ustvarite svojo.

Pomembno je negovati okolje, v katerem študentje samozavestno delijo ideje. Če to vodite kot razprava v razredu, prosite študente, naj komentirajo ideje vrstnikov, in študente spodbudite k medsebojnemu medsebojnemu sodelovanju. Uporabljajte vprašanja za spodbujanje globljega razmišljanja in vodite diskusijo. Na koncu razprave povzemite ključne točke od začetka do konca in na tabli zabeležite ključne ideje.

Uporaba kviza za pregled tega, kar študenti vedo, ni koristna samo na koncu pouka teme. Dajanje študentom hitrih kvizov o temi, preden začnete poučevati, je odličen način, da vidite, kaj vaši učenci vedo in česa ne vedo. Ta predhodna ocena je lahko tudi učinkovit način za merjenje akademske rasti v določeni temi, če primerjamo, kaj so vedeli na začetku teme in kaj vedo na koncu. Kvizi pred predhodno oceno se lahko hitro končajo na začetku teme in jih je mogoče pregledati, da se ugotovijo vse pogoste napačne predstave. Te napačne predstave je mogoče odpraviti med poučevanjem teme. Pregledovanje učnega dela učencev je dolgotrajen postopek, vendar ima veliko prednosti pri odkrivanju napačnih predstav. Tako boste videli, kaj vsak učenec razume in česa ne razume. Če pustite komentarje in cilje, lahko osebne povratne informacije in študente spodbudijo, da razmišljajo o določeni temi.

Diagrame z opombami je mogoče enostavno izdelati s pomočjo Storyboard That. Diagram z opombami pomeni, da morajo študenti razložiti svoje znanstveno razmišljanje o situaciji z dodajanjem nalepk, puščic in dodatnih dodatnih podatkov v diagram. Primer bi bil, da bi študenti razložili, kako vidimo stvari na naslednjem diagramu.


Pogovor z drugimi zaposlenimi v vašem oddelku in raziskovanje vam omogoča, da napovedujete nekaj pogostih napačnih predstav, ki se lahko pojavijo v dani temi. Če učim o silah, lahko napovem, da se bo v nekem trenutku pojavila napačna predstava o množici, ki vpliva na hitrost, s katero nekaj pade. Zaradi tega načrtujem lekcije, zaradi katerih bodo študenti na koncu razmišljali drugače. Novi učitelji so lahko včasih presenečeni nad idejami in koncepti, ki jih imajo učenci. Po nekaj letih poučevanja iste teme boste spoznali, da se vsakič, ko predavate to temo, pojavi isto napačno prepričanje.

Obstaja veliko strategij, ki jih lahko uporabimo kot vzgojitelji, da izzovemo in spremenimo napačne predstave, ki jih imajo naši učenci. Vedno je dobro uporabiti široko paleto učnih tehnik, da izpodbijate te napačne predstave. Edina stvar, ki je ne moremo storiti, je, da učenci zapustijo našo učilnico z njimi! Da bi to naredili, moramo povzročiti kognitivni konflikt. Dajte svojim učencem nekaj, kar izziva njihove napačne predstave.

Včasih učencem prikažejo predstavitve v razredu ali jim celo omogočijo, da lahko pokažejo, da niso bili stoodstotno pravilni. Uporabite to demonstracijo ali dejavnost kot orodje za rekonstrukcijo razmišljanja. Z uporabo primera napačne predstave "težje stvari padejo hitreje kot lažje stvari", je to mogoče preprosto prikazati kot napačno s preprostim prikazom. Vzemite dve enaki steklenički, eno napolnite do vrha z vodo, drugo pa napolnite. Ponovno namestite pokrove in jih spustite z iste višine. Imajo različne mase, vendar bodo hkrati dosegle tla. Obstajajo tudi videoposnetki kladiva in perja, ki se na Luno spustijo, kar lahko uporabimo tudi za nadaljnje dokaze, da vse stvari padajo z isto hitrostjo. Če obstajata dve nasprotujoči si ideji, naj študenti načrtujejo preiskavo. Za več informacij o pridobivanju študentov za načrtovanje znanstvenih eksperimentov obiščite naše vire za načrtovanje preiskav.

Preprosto razlago, zakaj so napačne predstave napačne, je metoda, ki jo učitelji pogosto uporabljajo. Vendar to ni najbolj učinkovita metoda. Namesto tega prosite druge študente, da pojasnijo, zakaj je določena napačna predstava napačna kot učinkovitejša metoda. Številnim koristi pri vzajemnem učenju in skupnem delu, na primer večja lastnost učenja in razvoj miselnih sposobnosti višjega reda.

Modeli in analogije so lahko tudi odlična učna orodja za obravnavo abstraktnih konceptov. Včasih predstavljajo zmede idej v bolj razumljivem kontekstu. Imajo omejitve in zanimivo je razpravljati, kakšne so te omejitve s študenti. Primer uporabe modelov za pomoč študentom pri razumevanju krogov je lahko model vrvi ali model grelnika vode.


Da bi lahko študentje uspeli pri svoji naravoslovni izobrazbi, moramo zagotoviti, da je njihov temelj znanja močan in pravilen ter da se študenti zmotijo pri načrtovanju in izvajanju lekcij. Najti napačne predstave in nato spremeniti miselnost študentov je lahko težavno, vendar je bistven postopek za ne le znanost, temveč tudi vse učitelje.


Poiščite ta in druge odlične učne vire v našem spletnem dnevniku za šolanje!
*(To bo začelo 2 teden brezplačnega preizkusa - nobena kreditna kartica ni potrebna)
https://sbt-test.azurewebsites.net/sl/blog/e/študentske-napačne-predstave
© 2021 - Clever Prototypes, LLC - Vse pravice pridržane.