https://sbt-test.azurewebsites.net/sv/articles/e/t-diagram-jämförelser

Jämföra och kontrast med T-Charts

Av Natasha Lupiani

Hitta denna Common Core linje resurs och mer som den i vår grundskola Kategori och andra Specialpedagogik artiklar!

Jämför och kontrast

Jämförande och kontrasterande objekt gör det möjligt för våra elever att öva att tänka analytiskt. De måste räkna ut hur objekten är desamma (jämför) och hur de är olika (kontrast). Möjligheten att tänka anpassas också till det grundläggande begreppet Common Core, vilket är att våra studenter lär sig genom process snarare än att bara memorera. Många av oss är bekanta med Venn Diagram-modellen för att jämföra och kontrastera. Storyboard That tog den modellen och anpassade konceptet jämför och kontrast för att arbeta med storyboard-metoden med hjälp av en T-Chart (T-diagram).Skapa en T-diagram  

Kontrasterande skillnader

I ett tre-kolumnformat av en grafisk T-Chart-arrangör finns de två objekten i de första och sista cellerna. I dessa celler beskrivs endast en av föremålen i taget. Till exempel, om kontrasterande äpplen och apelsinerna kommer äpplet att ha en cell och orange kommer också att ha en cell. Inom varje av deras respektive celler kommer endast detaljer som är relevanta för den specifika frukten att spelas in där.

Jämförande likheter

När de unika egenskaperna hos både äpplen och apelsiner har beskrivits beskriver användaren de egenskaper eller attribut som objekten har gemensamt. I jämförelse kan eleverna ansluta till två objekt, personer eller idéer, som de kanske inte har övervägt förut.Skapa en T-diagram  

Även om beskrivningen ovan förklarar att de första objektens unika egenskaper kompletteras, är det inte ett krav. Många elever kan tycka att det är lättare att slutföra jämförelseaspekten först eller ens för att slutföra dem tillsammans som de tycker om olika kvaliteter.

Faktum mot åsikt

Under utbildningen spenderar vi mycket tid på att lära våra elever hur man tänker kritiskt och förstår vad de lär sig. De resurser vi använder i klassrummet är fulla av fakta. Ofta finns det också åsikter bland fakta och det är viktigt att eleverna kan skilja mellan de två. Fakta eller yttrande kan användas när du lär dig något ämne för att hjälpa eleverna att lära sig att skilja sig inom sina resurser. Det skulle också vara ett användbart verktyg när du lär eleverna om övertygande essays. De är ofta fulla av både fakta och åsikter och det kan ibland vara svårt att identifiera mellan de två.Skapa en T-diagram  

För-och nackdelar

Det finns så många beslut inför barn och ungdom idag att det är viktigt att vi utbildar dem för att hjälpa dem att göra de rätta. Ett för- och nackschema är ett bra sätt att demonstrera den tankeprocess som går in på att göra ett utbildat val. T-Chart-layouten är perfekt för att skapa en sådan layout. Ett tvåcellsdiagram skapar automatiskt klyftan. Ett fördelar och nackdel format är bra för alla studenter, men kan vara särskilt bra för studenter som kämpar med att göra lämpliga och säkra val.Skapa en T-diagram  

Gör din egen

Den här mallen är just det, en mall. Du är fri att organisera det ändå som fungerar för dig och dina elever. Mallen för jämförelse och kontrast skapas med vår T-diagramlayout. Läs mer om denna grafiska arrangör i vår T-Chart artikel.

För att skapa din egen T-diagram, följ dessa enkla steg:
  1. Öppna Storyboard Creator
  2. Klicka på "Storyboard Layout"
  3. Välj "T-diagram"
  4. Standard är 3 celler, perfekt för att jämföra och kontrastera!


Skapa en Storyboard 

(Detta kommer att starta en 2 veckors gratis prov - inget kreditkort behövs)


Jämför- och kontrastformatet har lite någonting för alla. Vi är övertygade om att du kommer att njuta av att använda den i ditt klassrum.
Bild~~POS=TRUNC Erkännanden


Hjälp Share Storyboard That!

Letar du Efter Mer?

Kolla in resten av våra lärare Guider och lektionsplaneringar!


Visa alla lärares resurser


Våra Affischer på ZazzleVåra Lektioner på Lärare Pay LärareClever Logotyp Google Classroom Logo Student Privacy Pledge signatory
https://sbt-test.azurewebsites.net/sv/articles/e/t-diagram-jämförelser
© 2020 - Clever Prototypes, LLC - Alla rättigheter förbehållna.
Starta My Free Trial
Utforska Våra Artiklar och Exempel

Affärsresurser

Alla affärsartiklarAffärsmallar

Illustrerade guider

FöretagUtbildning
Kolla in vår Andra Webbplatser!

Photos for Class - Sök efter School-Safe, Creative Commons foton! (Det citerar Även för dig!)
Quick Rubric - lätt man gör och Share snygg rubriker!
Föredrar ett annat språk?

•   (English) Compare and Contrast with T-Charts   •   (Español) Comparación y contraste con el gráfico T   •   (Français) Comparaison et contraste avec le graphique T   •   (Deutsch) Vergleich und Kontrast mit dem T-Chart   •   (Italiana) Comparare e confrontare con il T-Grafico   •   (Nederlands) Vergelijken en contrasteren met de T-Chart   •   (Português) Comparando e contrastando com o T-Chart   •   (עברית) השוואה והנגדה עם-אילן T   •   (العَرَبِيَّة) مقارنة والمتناقضة مع T-الرسم البياني   •   (हिन्दी) तुलना और टी-चार्ट के साथ विषम   •   (ру́сский язы́к) Сравнение и Контрастные с T-Chart   •   (Dansk) Sammenligne og kontrast med T-figur   •   (Svenska) Jämföra och kontrast med T-Chart   •   (Suomi) Vertaa ja kontrasti T-Chart   •   (Norsk) Sammenlign og kontrast med T-Chart   •   (Türkçe) Karşılaştırmak ve T-Grafiği ile Kontrast   •   (Polski) Porównanie i kontrast z T-Chart   •   (Româna) Comparați și contrast cu T-Chart   •   (Ceština) Porovnávat s T-Chart   •   (Slovenský) Porovnajte a kontrast s T-Chart   •   (Magyar) Összehasonlítani és szembeállítani a T-Chart   •   (Hrvatski) Usporedba i kontrast s T-grafikom   •   (български) Сравнете и контрастирайте с T-диаграмата   •   (Lietuvos) Palyginti ir sugretinti su T-Chart   •   (Slovenščina) Primerjajo s T-Chart   •   (Latvijas) Salīdzināt un pretstatīt ar T-Chart   •   (eesti) Võrdle ja kontrasti T-Chart